Problemy przyszłej Mamy w czasie pandemii

W obliczu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2 niemal każdą przyszłą Mamę nurtują liczne pytania o zdrowie nienarodzonego jeszcze Maluszka i jej samej. Natłok informacji przekazywanych przez media na temat pandemii powoduje stany napięcia nerwowego, lęk i niepokój, które szkodliwie wpływają na kondycję kobiety w ciąży. Które więc informacje dotyczące wpływu koronawirusa na kobiety w ciąży są zgodne z prawdą? Czy wyjście na spacer jest bezpieczny w obecnej sytuacji? Czy należy wykonywać badania prenatalne? Na te i wiele innych pytań, w trosce o wszystkie przyszłe Mamy, odpowiada specjalista ginekologii i położnictwa dr Dawid Serafin z Serafin Clinic z Gliwic.

Jak postępować w ciąży, aby nie narażać swojego zdrowia?

Na początek należy wskazać podstawowe zagadnienia, które dotyczą zaleceń jak powinna postępować każda kobieta w ciąży, aby nie narażać swojego zdrowia i zapewnić bezpieczeństwo swojemu dziecku. Każda przyszła mama jest zobowiązana do postępowania rekomendowanego każdemu z nas:

  • unikamy miejsc, w których skupia się wiele osób;
  • jeśli musimy wyjść zachowujemy dystans minimum 1,5 metra od innych osób;
  • regularnie myjemy dłonie, warto mieć przy sobie żel do dezynfekcji rąk będąc w miejscach publicznych;
  • wychodząc zaleca się założyć maseczkę lub chustę (pamiętajmy o prawidłowym ściąganiu maseczki oraz niezsuwaniu jej poniżej ust!);
  • unikajmy dotykania ust, okolic oczu i nosa.

Czy należy dodatkowo się suplementować?

Warzywa i owoce lepsze niż suplementy diety

Wśród przyszłych Mam, pojawia się również wiele pytań o dodatkową suplementację – czy warto przyjmować suplementy diety i czy są one skutecznym sposobem na poprawę zdrowia w obecnej sytuacji? Dr Dawid Serafin wskazuje, że nie zaleca się wzmożonego przyjmowania suplementów wspomagających układ odpornościowy. Warto stosować zrównoważoną dietę bogatą w świeże owoce oraz warzywa. Pamiętać jednak należy o ich dokładnym umyciu przed spożyciem. Należy wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso, ryby, jaja, orzechy i nasiona (np. dyni czy słonecznika). Zaleca się jadać posiłki o stałych porach i warto urozmaicać sobie jadłospis, aby dostarczać organizmowi cennych węglowodanów, białka, witamin i minerałów. Nie zapominać również należy o odpowiednim nawodnieniu. Warto pić ok. 2-2,5 l. wody dziennie.  Zadbać również należy o zdrowy sen i wypoczynek, który doda energii i siły.

Czy można wyjść na spacer?

Aktywność fizyczna w okresie pandemii

W prawidłowo rozwijającej się ciąży aktywność fizyczna jest wskazana, jednak w czasie aktualnego zagrożenia, lepiej wykonywać ćwiczenia według wskazówek fizjoterapeutów i trenerów w domowym zaciszu. Ważne jednak, aby regularnie wietrzyć mieszkanie. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z aktywności na dworze, unikajmy miejsc, w których skupia się wiele osób oraz bezwzględnie zachowajmy bezpieczną odległość.

Co zrobić, gdy stan zdrowia jest niepokojący?

Jeśli przyszła Mama zauważy u siebie objawy, które ją niepokoją, powinna skorzystać z konsultacji telefonicznej z lekarzem specjalistą. Udzielone zostaną jej wskazówki jak dalej postępować lub zostanie umówiona na badanie w placówce. Dr Dawid Serafin przestrzega, aby nie lekceważyć objawów takich jak krwawienie z dróg rodnych, silne skurcze, długotrwały ból. W takich przypadkach bowiem niezwłocznie należy zgłosić się do wyznaczonego tzw. „białego” szpitala.

Czy należy zrezygnować z badania prenatalnego, jeśli ciąża rozwija się prawidłowo?

Diagnostyka prenatalna jest bardzo ważna aby wyeliminować możliwość wystąpienia wad rozwojowych płodu. Współczesna medycyna niejednokrotnie umożliwia leczenie dziecka jeszcze w łonie matki w przypadku wykrycia nieprawidłowości na czas. Dlatego, jeśli przyszła Mama nie ma żadnych objawów infekcji oraz nie miała kontaktu z osobą chorą lub przebywającą na kwarantannie powinna zdecydować się na badanie prenatalne, zachowując oczywiście wszystkie środku bezpieczeństwa.

Czy podczas porodu w szpitalu kobieta jest bardziej podatna na zarażenie?

Kobiety chore na COVID-19 są kierowane do wyznaczonych placówek z oddziałem zakaźnym, więc nie ma podwyższonego ryzyka zarażenia się na zwykłej porodówce. Zalecane jest dbanie o higienę, tak jak przed przyjazdem do szpitala (m.in. mycie oraz dezynfekcja rąk, noszenie maseczki).

Ciąża to piękny, ale bardzo wymagający czas. Organizm kobiety gwałtownie się zmienia i dostosowuje do rozwijającego się w brzuchu Mamy Maleństwa. Zrozumiałym jest, że kobiety w tym stanie są znacznie bardziej podatne na stres, nie martwią się już tylko o siebie, ale również o zdrowie swojego dziecka. W tym trudnym czasie, starajmy się nie poddawać panice, poświęcać jak najwięcej czasu na odpoczynek i przygotowania na przyjście Maluszka na świat. W przypadku niepokoju warto skontaktować się z placówką, która świadczy teleporadę z lekarzem ginekologiem.

Aktualności
About admin

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń