Badania prenatalne i dianostyka prenatalna

Diagnostyka prenatalna daje możliwość oceny stanu zdrowia dziecka w łonie matki oraz wykluczenia lub potwierdzenia występujących u niego wad bądź chorób. Część z nich można leczyć jeszcze w okresie rozwoju płodu, inne z kolei tuż po porodzie, do którego personel medyczny może przygotować się o wiele lepiej, gdy wie, że u maluszka pojawiły się pewne nieprawidłowości. W naszej klinice wykonujemy badania prenatalne przy użyciu specjalistycznego sprzętu ultrasonograficznego, dzięki czemu wyniki są precyzyjne i bardzo dokładne.

To nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które nie stwarza ryzyka powikłań czy zagrożenia ciąży. Wykonuje się je w każdym z trzech trymestrów ciąży. Pierwsze między 11. a 14. tygodniem, drugie między 18. a 23. tygodniem, a trzecie w okolicy 30 tygodnia. Powinna się mu poddać każda przyszła mama, jednak w szczególności zalecane jest kobietom po 35. roku życia, w których rodzinie lub w rodzinie męża występowały choroby genetyczne oraz paniom, które urodziły chore dziecko.

W Serafin Clinic badania prenatalne wykonują wyłącznie lekarze dysponujący certyfikatem londyńskiej fundacji „The Fetal Medicine Foundation” potwierdzającym wiedzę i umiejętności niezbędne do ich przeprowadzenia.

W ramach diagnostyki prenatalnej wykonujemy:

  • Badanie USG ciąży
  • Badania Genetyczne
  • Badania w I, II i III trymestrze ciąży

Dla kogo przeznaczone jest badanie?

Badania kierowane są do każdej kobiety w ciąży.


KIEDY WYKONAĆ BADANIA PRENETALNE?

 

I TRYMESTR – między 11. a 13. tygodniem i 6 dniem ciąży.

badania prenatalne
Badanie wykonywane na początku ciąży ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia u dziecka chorób o podłożu genetycznym. Lekarz, w trakcie badania USG, dokonuje precyzyjnych pomiarów jego poszczególnych organów. Następnie uzyskane parametry wprowadza do programu komputerowego, który oblicza skalę ryzyka pojawienia się u malucha wad genetycznych. Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne (polega na przykładaniu głowicy USG do brzucha). Dokładność badań prenatalnych uzależniona jest od czasu, w którym zostaną one wykonane, dlatego tak ważne jest stosowanie się do ogólnie przyjętych terminów. Jeżeli masz co do nich jakieś wątpliwości, skontaktuj się z nami. Pomożemy określić idealny moment na ich wykonanie.

 

II TRYMESTR – między 18. a 23. tygodniem ciąży.

prenatalne badanieW trakcie drugiego badania prenatalnego specjalista jest w stanie sprawdzić prawidłową budowę całego ciała oraz wybranych narządów, takich jak: mózg, serce, płuca, organy znajdujące się w brzuchu maluszka. Ocenia on również wygląd twarzy, rączek i stópek. Na tym etapie można już niemal ze 100% pewnością określić płeć dziecka.

 

III TRYMESTR – między 30. a 33. tygodniem ciąży.

ciąża i badania prenatalneMoże ci się wydawać, że skoro dwa poprzednie badania prenatalne miały wynik prawidłowy, to trzecie jest już zupełnie niepotrzebne. Nic bardziej mylnego! Narządy dziecka w 30. tygodniu są już w pełni rozwinięte, niestety również na tym etapie można stwierdzić pojawienie się wad np. serca czy mózgu, których wcześniej nie udało się wykryć z powodu zbyt małych rozmiarów płodu. Poza tym badanie wykonane w III trymestrze pozwala bardzo precyzyjnie określić ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu czy innych chorób mogących wywołać komplikacje w ostatnich tygodniach ciąży, a te stanowią dla dziecka niezwykle ważny okres. To właśnie w tym czasie osiąga ono odpowiednią wagę i nabiera zdolności do samodzielnego życia po przyjściu na świat.

 


CO NAS WYRÓŻNIA?

 

 

  • Posiadamy zaplecze świetnych specjalistów z zakresu diagnostyki prenatalnej. Dzięki licznym szkoleniom zagranicznym, oferujemy naszym pacjentom wiedzę i doświadczenie tak bardzo potrzebną w wykonywaniu badań prenatalnym

 

  • Jako jedyni w Gliwicach oferujemy kompleksowość badań w pełnym zakresie, dlatego specjalnie dla naszych pacjentów stworzyliśmy możliwość przeprowadzenia konsultacji genetycznych w naszym ośrodku dla pacjentów, u których wynik badania wskazuje na taką potrzebę

 

  • Voluson E8 productJako jedni z nielicznych na Śląsku i jako pierwsi w Gliwicach dysponujemy sprzętem najwyższej jakości GE Voluson E8 HD Live. Badania przeprowadzane przy użyciu tego wysokospecjalistycznego aparatu, dają pewność przeprowadzonego badania prenatalnego w sposób niezwykle precyzyjny i dokładny

 

Tryb 3D/4D HD LIVE to nowatorska funkcja obecna w najnowszej generacji aparatach USG obecnych w naszej Klinice, która pozwala uzyskiwać niezwykle plastyczne trójwymiarowe obrazy płodu, o niemal naturalnym kolorze skóry. Wirtualna kontrola punktu padania światła daje możliwość stworzenia wyjątkowego ujęcia. Z racji niezwykle rzeczywistego obrazu płodu, technika ta nazywana jest również wirtualną fetoskopią.

Zadzwoń