LASEROWE LECZENIE WYSIŁKOWEGO NIETRZYMANIA MOCZU

Najmniej inwazyjną i przynoszącą szybkie efekty lecznicze metodą pozbycia się problemu niekontrolowanego oddawania moczu jest laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu.

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNTM) polega na mimowolnym i niekontrolowanym oddawaniu moczu. Uznawane jest za jeden z najbardziej wstydliwych i uciążliwych problemów urologicznych, którego skutki dotykają wielu osób; przede wszystkim dotyczy to kobiet po porodzie i w okresie menopauzy.

Niekontrolowane oddawanie moczu spowodowane jest zwiotczeniem ścian pochwy lub jej nadmiernym rozciągnięciem, w konsekwencji czego dochodzi do zmiany kąta nachylenia cewki moczowej. Powodem nietrzymania moczu może być również nieprawidłowa praca mięśni dna macicy mniejszej, nazywanymi mięśniami Kegla, które odpowiadają za kurczenie i zaciskanie cewki moczowej.

Objawem wysiłkowego nietrzymania moczu jest jego mimowolne wyciekanie w codziennych sytuacjach, nawet podczas niewielkiego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Dochodzi do niego przede wszystkim podczas wysiłku fizycznego, ale także podczas czynności prozaicznych takich jak kichnięcie, śmiech czy odkaszlnięcie. Nierzadko pacjenci odczuwają również wzrost uczucia parcia na pęcherz, w konsekwencji czego nawet niewielka ilość moczu natychmiastowo zostaje mimowolnie wydalona.

LASEROWE LECZENIE NIETRZYMANIA MOCZU 

Współczesna medycyna zna kilka metod leczenia – chirurgiczne, farmakologiczne i zachowawcze. To ostatnie ma na celu wzmocnienie mięśni Kegla, jednak ćwiczenia są bardzo czasochłonne, a same rezultaty dalej pozostają wysoce niepewne.

Bardzo efektywną, a tym samym nieinwazyjną metodą jest laserowe leczenie nietrzymania moczu. Stosowany najnowocześniejszy  laser – FemiLift, oddziałuje na ściany pochwy obkurczając ją i stymulując procesy powstawania kolagenu, powodując namnożenie włókien odpowiedzialnych za sprężystość i pobudzając aktywność śluzówki. W konsekwencji wzmacnia się ściana pochwy, ujście cewki moczowej. Efektem jest zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej i przywrócenie jej prawidłowego funkcjonowania.

Zabieg nie tylko poprawia komfort i jakość życia, ale także wpływa na wzrost doznań w trakcie współżycia poprzez zwiększenie uczucia ciasnoty.

Zabieg rekomendowany jest wszystkim osobom, którym problem nietrzymania moczu zaburza codzienne funkcjonowanie.

Problem rzadko kiedy znika samoistnie, najczęściej wręcz przeciwnie – pogłębia się, gdyż niestymulowane mięśnie wiotczeją i stają się coraz słabsze. Nie leczone nietrzymanie moczu może prowadzić do zapalenia układu moczowego i dróg rodnych oraz wyprysków skóry krocza, a także obniżenia komfortu życia.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu jest zabiegiem nieinwazyjnym, całkowicie bezpiecznym, bezbolesnym i nie wymaga okresu rekonwalescencji ani jakiegokolwiek przygotowania ze strony pacjenta. Trwa około 15 – 30 minut. Zazwyczaj do osiągnięcia zadowalających rezultatów wystarczy jedna wizyta.

Terapia laserowa poprawia kondycję tkanek odpowiedzianych za prawidłowe podtrzymywanie pęcherza.

Spodziewany efekt osiąga się od 7 do 28 dni. Często jeden zabieg jest wystarczający.

Spodziewane efekty to:

  • zwężenie światła pochwy co daje większy kontakt z partnerem w trakcie współżycia a co za tym idzie wzrost satysfakcji ze współżycia
  • zmniejszenie lub ustąpienie dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu
  • ustąpienie dolegliwości związanych z suchością pochwy
Zadzwoń