Test glukozy w ciąży

Wykonanie testu glukozy w ciąży zaleca się minimum dwa razy. Badanie krzywej cukrowej w ciąży to podstawowe badanie przesiewowe, o którym musi pamiętać każda przyszła mama.

 

Przed 10 tyg. ciąży każda kobieta powinna zgłosić się na pobranie krwi na czczo w celu określenia ilości glukozy w surowicy krwi. W przypadku wystąpienia wartości wyższych rozszerza się diagnostykę u specjalisty diabetologa.

 

Test obciążenia glukozą

W 24-28 tygodniu ciąży wykonuje się badanie krzywej cukrowej czyli doustny test obciążenia glukozą. Jest to obowiązkowe badanie przesiewowe prowadzone w celu wczesnego wykrycia możliwości wystąpienia cukrzycy ciążowej.

 

Jak przebiega badanie?

Procedura w pierwszym etapie polega na pobraniu na czczo krwi ciężarnej. W drugim etapie przyszła mama wypija sporządzony w placówce medycznej roztwór glukozy. Po godzinie oraz po dwóch godzinach od spożycia preparatu pobierana jest próbka krwi do badania. Podczas całego procesu należy pozostać w placówce więc warto przygotować sobie na ten czas ulubioną książkę lub czasopismo.

W niektórych placówkach jest możliwość zamówienia roztworu smakowego w celu poprawienia komfortu badania, o co warto zapytać podczas umawiania się na wizytę.

 

Jak przygotować się do badania?

Bardzo ważnym jest aby przyszła mama zgłosiła się zdrowa na badanie krzywej cukrowej, gdyż nawet niewielkie przeziębienie może zaburzyć wynik testu. Przed badaniem należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego.
Na badanie zgłaszamy się na czczo, czyli co najmniej 8 godzin od ostatniego posiłku.

 

Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

-nadmierne pragnienie,
-częste oddawanie moczu,
-zmęczenie,
-mdłości,
-częste infekcje pęcherza, pochwy i skóry,
-zaburzenia widzenia.

 

Nieleczona cukrzyca ciążowa jest groźna dla zdrowia matki i dziecka. Może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju płodu a nawet do utraty ciąży. Wczesna diagnostyka zapobiega wystąpieniu nieprawidłowości w czasie trwania ciąży jak i możliwych zaburzeń u maluszka po narodzinach.

 

 

Masz pytania? Napisz do nas lub zadzwoń!

Aktualności , , , , ,
About admin

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń