Profesjonalny dietetyk, dieta w chorobach

Dietetyka kliniczna i poradnictwo żywieniowe

 

 

Czym jest dietetyka kliniczna?Profesjonalne porady dietetyczne Serafin Clinic

Po  dokładnej analizie  dostosowanej do schorzeń  i  toczących się procesów chorobowych pacjenta, przygotowywany jest indywidualny plan żywienia mający na celu zwiększenie skuteczności leczenia i minimalizowanie dolegliwości z tego wynikających.

Dieta taka, zostaje wzbogacona o odpowiednie mikro i makro elementy niezbędne w poszczególnych chorobach.

Pani Karolina Macha jako dietetyk kliniczny, służąc swą wiedzą i doświadczeniem, pomaga w stworzyć indywidualny plan żywieniowy.

Sposób odżywienia, zostaje przygotowany na podstawie wnikliwej analizie składu ciała, zawartości wody, tkanki tłuszczowej. Dzięki możliwości przygotowania pełnego jadłospisu łącznie z listą zakupową, sprawiamy, że zmiana sposobu żywienia przestaje być niemożliwym

W ramach poradnictwa dietetycznego proponujemy:

  • żywienie kobiet w ciąży
  • żywienie kobiet z cukrzycą ciążową
  • poradnictwo dietetyczne dla osób aktywnie uprawiających sporty
  • poradnictwo żywieniowe dla osób walczących z nadwagą
  • poradnictwo żywieniowe dla dzieci z nadwagą
  • eko dieta
  • zdrowe żywienie matki i dziecka
  • poradnictwo dietetyczne na pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi

 

 

Skontaktuj się z nami celem umówienia wizyty   (32) 701 9000

Jak schudnąć? Analiza składu ciała – pierwszy krok do ustalenia zbilansowanej diety.

Tkanka tłuszczowa pomaga utrzymać organizm w odpowiedniej formie, jednak gdy występuje w nadmiarze jest szkodliwa i może prowadzić do powstania szeregu przypadłości i niepożądanych efektów. Stąd pierwszym krokiem do odchudzania i ułożenia zbilansowanej diety winna być wizyta u dietetyka, który po uprzedniej analizie składu ciała metodą BIA dokona pomiaru jego składu i masy oraz poradzi jak ułożyć dietę, aby wyglądać i czuć się dobrze. Samo badanie BMI nie wystarczy.

Analiza składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (analiza impedancji bioelektrycznej, analiza bioimpedancyjna, BIA – Body Impedance Analysis) – jak zacząć się odchudzać

Badania BIA a dieta

Tkanka tłuszczowa jest nam potrzebna – jest rezerwuarem energii, chroni stawy, narządy wewnętrzne, odpowiada za pracę hormonów czy też pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała. Ale, gdy występuje w nadmiarze, jest szkodliwa i może prowadzić nie tylko do wielu chorób, ale również sprzyjać dalszemu gromadzeniu tłuszczu w organizmie. Niemniej istotny jest także rodzaj i umiejscowienie tkanki tłuszczowej – szczególnie groźna jest otyłość brzuszna, która może prowadzić do zespołu metabolicznego – nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca.

 

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia odchudzania i ustalenia zbilansowanej diety powinno być badanie BIA. Analiza składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej to nieinwazyjna i bezpieczna metoda diagnostyczna umożliwiająca precyzyjne określenie wielu parametrów poza wskaźnikiem masy ciała (popularnym BMI) takich jak zawartość wody i tkanki tłuszczowej w organizmie czy stopień otłuszczenia narządów. Te wszystkie wskaźniki mają nie tylko olbrzymie znaczenie przy ustalaniu zbilansowanej diety i rozpisywaniu indywidualnego planu żywieniowego, ale również stanowią doskonałe narzędzie do regularnej kontroli składu ciała i – co za tym idzie – podejmowania skutecznych działań zachowawczych i prewencyjnych.

Badanie oraz diagnozowanie metodą BIA

Metoda BIA polega na pomiarze oporu elektrycznego tkanek wykorzystując zjawisko tzw. impedancji. Tkanka mięśniowa, ze względu na obecność w swoim składzie dużej ilości wody, jest doskonałym przewodnikiem impulsów elektrycznych. Natomiast analizowana tkanka tłuszczowa stawia z kolei opór, ponieważ w jej strukturach woda pojawia się w niewielkich tylko ilościach.

Bioimpedancja elektryczna wykorzystuje prąd o bardzo niskiej częstotliwości i natężeniu, dlatego jest on praktycznie nieodczuwalny, a samo badanie nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne.

Urządzenia do analizy ciała metodą BIA, w przeciwieństwie do BMI, są doskonałym narzędziem w rękach dietetyków. Pozwalają nie tylko na zdiagnozowanie problemu, ale również jego stałą kontrolę i – w zależności od rezultatów – korygowanie diety.

Badanie może być przeprowadzane u kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Przeciwskazaniami do dokonania analizy są ciąża, wszczepione urządzenia elektryczne w jamie brzusznej typu „Abillity”, rozrusznik serca i metalowe implanty. Choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze nie stanowią przeciwwskazań do przeprowadzenia BIA

Innowacyjna diagnostyka nietolerancji pokarmowych – czyli odpowiedź na niezdiagnozowane dolegliwości

Zadzwoń