Czy USG stawów biodrowych u niemowląt jest konieczne?

Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt to ważne badanie kontrolne.

Pierwsze badanie usg stawów biodrowych wykonywane jest jeszcze przed opuszczeniem szpitala po porodzie, natomiast powinno wykonać się jeszcze dwa badania profilaktyczne między 6 a 16 tygodniem życia dziecka.

 

Jak przygotować się do badania?

Badanie nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania i jest w pełni bezpieczne dla naszego maluszka. Do badania należy rozebrać dziecko od pasa w dół, zdjąć pieluszkę a następnie ułożyć w pozycji leżącej na plecach lub boku w zależności od zalecenia lekarza. Cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut.

 

Po badaniu ważna jest konsultacja z lekarzem specjalistą, który wyjaśni wynik badania i da dalsze zalecenia.

W przypadku wystąpienia niewielkich nieprawidłowości zalecane jest zazwyczaj układanie dziecka na brzuchu stosując tym metodę tzw. szerokiego pieluchowania. Dbałość o prawidłowy rozstaw stawów biodrowych maluszka jest wyjątkowo ważna na etapie intensywnego rozwoju nie dopuszczając do wykształcenia poważnych powikłań na dalszych etapach.

 

Co jeśli lekarz zdiagnozuje dysplazję stawów biodrowych?

W przypadku gdy kość udowa nie leży centralnie w panewce albo panewka nie wykształciła się prawidłowo mówimy o dysplazji stawu biodrowego. Taki stan powoduje brak stabilności stawu zagrażający zwichnięciem lub podwichnięciem.

Wczesne wykrycie wady jest bardzo ważne aby nie dopuścić do dalszego rozwoju nieprawidłowości oraz problemów zdrowotnych w późniejszym czasie. Zaleceniem specjalisty po zdiagnozowaniu dysplazji stawów biodrowych jest założenie dziecku specjalnej ortezy utrzymującej nogi w pozycji odwodzącej na boki oraz zgięciu w stawach kolanowych. Niewskazane jest zdejmowanie ortezy poza czynnościami pielęgnacyjnymi. Stałość noszenia aparatu gwarantuje prawidłowe kształtowanie się stawu biodrowego maluszka.

Terapia w większości przypadków trwa około trzy miesiące.

 

Masz pytania? Napisz do nas lub zadzwoń!

Aktualności
About admin

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń