Badanie PSA – obowiązkowa diagnostyka każdego mężczyzny

 

Badanie PSA (ang. Prostate Specific Antigen) to diagnostyka antygenu gruczołu krokowego (prostaty) mająca na celu wczesne wykrycie zmian nowotworowych tego obszaru.

 

Czym jest badanie PSA?

Badanie PSA to prosty test wykonywany z pobranej niewielkiej próbki krwi żylnej. Oznaczenie markera PSA jest drugim podstawowym badaniem przesiewowym po palpacyjnym badaniu prostaty. Celem badania jest wykrycie nieprawidłowości mogących wskazywać na rozwój nowotworu prostaty nie dającego w początkowym stadium objawów. Do badania nie jest wymagane szczególne przygotowanie takie jak np. zgłoszenie się na pobranie krwi na czczo jednak zaleca się zachować wstrzemięźliwość seksualną na 24 godziny przed planowanym badaniem oraz unikać długotrwałego wysiłku.

 

Kiedy wykonać badanie PSA?

To podstawowe badanie powinno być obowiązkowym punktem profilaktyki każdego mężczyzny. Ryzyko zachorowalności na nowotwór prostaty znacznie wzrasta po 50 roku życia, niestety jednak odnotowuje się coraz częstsze przypadki zachorowań u młodszych mężczyzn. Zaleca się wykonanie badania raz do roku wraz z badaniem palpacyjnym per rectum.

Warto pamiętać, że mężczyźni, u których w rodzinie wystąpiły przypadki zachorowań na nowotwór prostaty powinni rozpocząć diagnostykę profilaktyczną wcześniej według zaleceń swojego lekarza.

 

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Do lekarza urologa powinno zgłosić się przy wystąpieniu objawów takich jak:

-bolesne oddawanie moczu,
-problem z oddawaniem moczu,
-poczucie potrzeby częstego oddawania niewielkich ilości moczu,
-bóle w okolicy pleców i miednicy.

Jesteś zainteresowany wykonaniem badania PSA z krwi? Zadzwoń do nas i poznaj naszą ofertę!

Aktualności
About admin

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń