Amniopunkcja – inwazyjne badanie prenatalne

Amniopunkcja jest badaniem prenatalnym zaliczanym do badań inwazyjnych. Zdarza się, że podczas pierwszych badań USG w ciąży lekarz zauważy nieprawidłowości i zaleci rozszerzenie diagnostyki.

 

 

Jak wygląda badanie?

Badanie ma na celu pobranie niewielkiej próbki płynu owodniowego, w którym znajduje się DNA płodu. Procedurę wykonuję się pod ścisłą kontrolą USG w znieczuleniu miejscowym i sterylnych warunkach aby zapewnić pełne bezpieczeństwo dziecku i matce. Cała operacja trwa zaledwie kilka minut. Lekarz pobiera ok. 15 ml płynu owodniowego, cały czas kontrolując miejsce nakłucia za pomocą aparatu USG. Próbkę odsyła się do laboratorium, gdzie zostaje określony dokładnie kariotyp, czyli liczba i struktura chromosomów w komórce płodu.
Jego szczegółowa analiza umożliwia wykrycie najczęstszych aberracji chromosomowych powodujących np. zespół Downa czy zespół Turnera.


W większości przypadków wynik amniopunkcji jest prawidłowy, a przyszli rodzice mogą bez zmartwień oczekiwać narodzin dziecka.
Gdy wynik badań okaże się nieprawidłowy w wielu przypadkach istnieje możliwość leczenia maluszka jeszcze w łonie matki, dzięki wczesnemu wykryciu wady.

Świadomość o stanie zdrowia dziecka umożliwia bardzo dobrze przygotować się do porodu oraz daje czas do wybrania odpowiedniej placówki, która zapewni najlepszą opiekę dziecku i matce po narodzinach.


Kiedy lekarz może zlecić wykonanie amniopunkcji?

  • wynik badania USG lub nieinwazyjnych testów prenatalnych – testu PAPP-A, testu potrójnego był nieprawidłowy
  • wiek matki powyżej 35 lat oraz wiek ojca powyżej 55 lat
  • wykrycie we wcześniejszej ciąży zaburzeń genetycznych lub urodzenie dziecka z wadą genetyczną, chorobą metaboliczną albo wadami ośrodkowego układu nerwowego
  • wystąpienie w rodzinie ciężarnej bądź partnera chorób o podłożu genetycznym

 

Masz pytania? Napisz do nas lub zadzwoń!

Aktualności
About admin

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń